Narex se zapojil do humanitárního projektu na Haiti

Autor: IVEPA - Public Relations, Mgr. Radim Horák

Tisková zpráva

Zveřejněná dne 4. 10. 2012 v Českolipském deníku (Náhled)

---

Elektronářadí od českolipského výrobce slouží na karibském ostrově našim vrtařům studní. Poznatky z nasazení strojů v extrémních podmínkách využijí konstruktéři a vývojáři firmy.

Společnost Narex z České Lípy poskytla technické vybavení rozvojovému projektu Praga-Haiti. Profesionální elektrické ruční nářadí z produkce podniku je určeno pracovníkům, kteří od začátku října na Haiti budují nové zdroje pitné vody. Narex se tak připojil k dalším sponzorským subjektům, které se prostřednictvím této významné české humanitární aktivity podílejí na zvyšování životní úrovně obyvatel nejchudší země západní polokoule. Informoval o tom prokurista českolipské firmy ing. Viktor Vrabec s tím, že Narex neziskovému projektu Praga-Haiti kromě jiného daroval velmi odolné vrtací šroubováky s výkonnými lithium-iontovými akumulátory včetně originálního příslušenství.

„Pro naši podzimní misi na ostrově jsme hledali výkonné a spolehlivé stroje, s nimiž je možné pracovat v prašném prostředí, které i při maximální zátěži odolají extrémním teplotám, vysoké vzdušné vlhkosti a dalším nepříznivým vlivům na Haiti. Kromě dlouhé výdrže bez nutnosti napájení byla další podmínkou jejich schopnost jednoduchého a rychlého nabití přes dieselový generátor, protože v oblasti našeho působení chybí klasické rozvody elektřiny. Oproti řadě jiných značek akumulátorové vrtací šroubováky od Narexu všechny naše požadavky splňují,“ vysvětluje manažer projektu Praga-Haiti Václav Vacek. Dodává, že elektronářadí z České Lípy je určeno hlavně k perforaci plastových trubek používaných na pažení vrtů studní.

Hlavním cílem humanitárního a rozvojového projektu Praga-Haiti, který realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí, je budování studní. Naši vrtaři působí v nejchudší severozápadní části karibského ostrova. Zdejší odlehlé horské oblasti trpí nedostatkem vody a lidé pro ni musí denně chodit až sedm kilometrů. Od roku 2009 se už na Haiti v rámci projektu uskutečnily čtyři vrtařské mise. Poslední z nich trvala od letošního února do konce dubna a tým českých techniků při ní vybudoval sedm zdrojů pitné vody pro zhruba osm tisíc Haiťanů. Průměrné náklady na výstavbu jedné studny se přitom pohybují kolem 130 tisíc korun.

Během současné mise, která skončí krátce před Vánocemi, chtějí členové humanitárního projektu Praga-Haiti vybudovat deset nových studní a lokalizovat další vrty. Zkontrolují také funkčnost stávajících vodních zdrojů a budou pokračovat v zaučování vybraných místních mužů ve vrtařské práci. Pomocí nově pořízených vrtných tyčí s dosahem až 106 metrů pod zemský povrch prohloubí i některé nadějné, avšak doposud suché vrty, které v minulosti nebyla schopna dokončit původní souprava.

„První část profesionálního elektronářadí jsme na Haiti zaslali v předstihu letos v květnu. Další technické vybavení členové podzimní mise převzali koncem srpna,“ říká prokurista společnosti Narex Viktor Vrabec. Při děrování plastových trubek na pažení vrtů studní tak mohou čeští pracovníci na karibském ostrově konkrétně využívat vysoce výkonné a odolné vrtací šroubováky NAREX ASV 14 A s dlouhou provozní dobou akumulátorů, jejichž lehké Li-Ion články netrpí paměťovým efektem ani samovolným vybíjením a vynikají velmi krátkým nabíjecím časem. Sponzorský dar Narexu humanitárnímu projektu Praga-Haiti dále obsahuje například víceúčelovou aku-svítilnu AS 14-3 vybavenou LED diodami i kryptonovou žárovkou, náhradní akumulátory nebo kompletní značkové příslušenství. Technická podpora humanitárního projektu Praga-Haiti je prospěšná i pro Narex a jeho zákazníky. Vývojáři a konstruktéři českolipské společnosti totiž od členů vrtařské mise získají cenné poznatky z extrémního nasazení elektronářadí. Nejpřínosnější podněty se potom stanou základem pro vývoj a další růst kvality výrobků.

„Permanentní sběr dat přímo v terénu dlouhodobě uplatňujeme v podstatě u všech našich sponzorských aktivit,“ zdůrazňuje Viktor Vrabec. Od této v oboru ojedinělé filosofie se podle něho odvíjí cílený výběr subjektů pro technickou podporu. Provozní informace nejenom od profesionálních uživatelů elektrického ručního nářadí tak Narex mimo jiné získává při pomoci ve výuce praktických předmětů na odborných a učňovských školách, ale také díky sponzorským darům poskytovaným například účastníkům mezinárodních setkání uměleckých kovářů Hefaiston na Helfštýně u Lipníka nad Bečvou nebo Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka, které se zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel. „Naši konstruktéři a vývojáři jsou často překvapeni, v jakých podmínkách jsou vrtačky, brusky a další stroje schopny spolehlivě pracovat i k jakým netradičním účelům se dají efektivně a bezpečně využívat. Řada těchto nesmírně cenných poznatků se promítá do úprav konstrukčních i motorových částí, do inovací a průběžného zkvalitňování našich výrobků,“ konstatuje prokurista společnosti Narex Viktor Vrabec.

Narex z České Lípy v roce 2012 plánuje celkový obrat 256 milionů korun a předpokládá kladný hospodářský výsledek. Společnost je čtvrtým největším dodavatelem profesionálního elektronářadí u nás a ovládá více než desetinu tuzemského trhu. Zhruba 7 procent celkových tržeb tento přední dodavatel ručního elektrického nářadí, originálních náhradních dílů a příslušenství realizuje v zahraničí. Nejvýznamnějším exportním trhem je Slovensko, značku NAREX znají ovšem zákazníci také například na Maltě, v pobaltských republikách nebo v Jižní Americe.

Narex, s. r. o., je součástí silného seskupení značek zastřešených organizací TTS Tooltechnic Systems AG & Co., která sídlí v německém Wendlingenu. Výrobu svého elektronářadí Narex zajišťuje v českolipském závodě se zhruba 600 zaměstnanci. 

Haiti_1
Haiti_2
Haiti_3
Haiti_4
Haiti_5
Haiti_6
Haiti_7
Haiti_8
Haiti_9